Zarządzenie Nr 187 /2019
Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia
z dnia  4 listopada 2019 roku


w sprawie wprowadzenia procedury podzielonej płatności VAT w Gminie Bogatynia

Na podstawie art. 30  ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.), w związku z  § 4b regulaminu organizacyjnego Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni (Zarządzenie Nr 13/2019 Burmistrza Miasta i Gminy
w Bogatyni z dnia 31 stycznia 2019 r.), zarządzam, co następuje:


§ 1


Wprowadza się do płatności za faktury z wykazaną kwotą podatku VAT  nowe zasady płatności z zastosowaniem „mechanizmu podzielonej płatności” (MPP) zgodnie z art. 108
a ustawy z dnia 21 listopada 2018 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 tj. ze zm.).


§ 2


Zarządzenie wydaje się celem zapewnienia w Gminie Bogatynia i jej jednostkach budżetowych oraz zakładzie budżetowym zwanych dalej „jednostkami scentralizowanymi”, spójności we wprowadzeniu nowych jednolitych zasad płatności należności wynikających
z otrzymanych faktur z wykazanym podatkiem VAT .  


§ 3


Nowe zasady płatności z zastosowaniem MPP oraz tzw. Białej Listy Podatników wymagają zmiany dotychczasowych rozliczeń z tytułu podatku VAT między Gminą, jej jednostkami scentralizowanymi a dostawcami. Wprowadza się obowiązek weryfikacji danych dostawcy znajdujących się w wykazie podatników VAT, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Skutecznym zabezpieczeniem nabywcy (Gminy i jej jednostek scentralizowanych) przed solidarną odpowiedzialnością za nierzetelne rozliczenia dostawców w zakresie podatku od towarów i usług będzie zapłata w systemie podzielonej płatności.


§ 4


Płatność należności wynikająca z otrzymanej faktury dokonywana jest za pośrednictwem banku przy użyciu specjalnego komunikatu przelewu (zwanego dalej „przelewem Split”). Płatności z zastosowaniem MPP dokonuje jednostka jako nabywca towarów i usług, będąca razem z Gminą czynnym podatnikiem VAT na rzecz swojego dostawcy towarów i usług, będącego również czynnym podatnikiem VAT. Sprawdzenia statusu dostawcy jako czynnego podatnika VAT należy dokonać na portalu podatkowym pod adresem: www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. Przelew należności na podstawie przelewu Split dokonany na rzecz podmiotu, który nie jest podatnikiem VAT i nie posiada rachunku VAT, nie zostanie przez bank zrealizowany.
Zapłata należności za nabyty towar lub usługę zostanie dokonana przez bank na podstawie wypełnionego przez jednostkę przelewu Split na dwa rachunki bankowe dostawcy, tj. na jego rachunek rozliczeniowy i powiązany z nim rachunek VAT. Zapłata należności odpowiadająca wartości sprzedaży netto zostanie zapłacona przez nabywcę za pośrednictwem banku na rachunek rozliczeniowy dostawcy. Pozostała część kwoty z faktury stanowiąca podatek VAT, zostanie zapłacona przez bank na rachunek VAT dostawcy. 


§ 5

Jednostka wypełnia przelew Split nie tylko w sytuacji posiadania wystarczających środków na rachunku VAT na pokrycie kwoty VAT wynikającej z otrzymanej faktury z wykazaną kwotą tego podatku, ale także w razie braku środków na rachunku VAT lub niewystarczającej kwoty na pokrycie kwoty VAT wynikającej z otrzymanych przez jednostkę faktur z wykazaną kwotą tego podatku. Bank zrealizuje obydwa rodzaje takich przelewów. Bank odrzuci przelew Split (także zwykły przelew) jedynie wtedy, jeśli brak będzie środków na rachunku rozliczeniowym, którym dysponuje jednostka.

§ 6


1.  W celu dokonania płatności podatku VAT wynikającego z deklaracji cząstkowej VAT-7
     jednostka złoży dyspozycję bankowi o przelewie tych środków na rachunek VAT Gminy
     Bogatynia w następujący sposób:
1) w przypadku posiadania całej kwoty podatku Vat na własnym wydzielonym rachunku VAT, jednostka przekazuje tę kwotę przelewem „Płatność podzielona” na rachunek „Rachunek VAT –Podzielona Płatność” o numerze 11 1020 5226 0000 6302 0604 9623 przy użyciu komunikatu „Przekazanie własne”
2) w przypadku posiadania części kwoty podatku VAT na własnym wydzielonym rachunku VAT,  jednostka dokonuje dwóch przelewów:
a) do wysokości zgromadzonych środków na własnym wydzielonym rachunku VAT
    przelewem „Płatność podzielona” na rachunek „Rachunek VAT-podzielona
    płatność” o numerze 11 1020 5226 0000 6302 0604 9623 przy użyciu komunikatu
    „Przekazanie własne”,
b) pozostałą kwotę podatku VAT w formie tradycyjnego przelewu krajowego
    z rachunku bieżącego innego niż wydzielony rachunek VAT, na rachunek
   „Rachunek bieżący-centralizacja podatku VAT w Gminie” o numerze 88 1020 5226
    0000 6502 0565 0439 .
3) w przypadku braku środków na własnym wydzielonym rachunku VAT, jednostka przekazuje podatek VAT w formie tradycyjnego przelewu krajowego, w całości
z własnego rachunku bieżącego na rachunek „Rachunek bieżący-centralizacja podatku VAT w Gminie” o numerze 88 1020 5226 0000 6502 0565 0439 .

2. Rachunki VAT nie podlegają automatycznemu zerowaniu salda na koniec roku.

§ 7

Gmina Bogatynia i jej jednostki scentralizowane zobligowane są do regulowania zobowiązań wynikających z wystawionych przez kontrahentów faktur VAT, zaewidencjonowanych w rejestrze zakupów zaliczanych do środków trwałych lub pozostałych nabyć, podlegających całkowitemu lub częściowemu rozliczeniu w deklaracji VAT-7, w ramach mechanizmu podzielonej płatności w każdym przypadku, począwszy od 4 listopada 2019 roku.

§ 8


1. Zarządzenie jest jednym z elementów polityki rachunkowości Gminy Bogatynia i jej
    scentralizowanych jednostek.
2. W celu zapewnienia  prawidłowości i terminowości rozliczenia przez Gminę Bogatynia
    podatku VAT zobowiązuję Dyrektorów jednostek (wg wykazu stanowiącego załącznik
    Nr 1 do niniejszego zarządzenia) do uwzględnienia  postanowień niniejszego zarządzenia
    w polityce rachunkowości jednostki.

§ 9


Wykonanie zarządzenia powierza się Skarbnikowi Gminy Bogatynia i Kierownikom wskazanych w § 6 jednostek organizacyjnych.

§ 10

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.