Uchwała Nr XXIV/201/05

Rady Gminy i Miasta w Bogatyni

z dnia 28 lutego 2005r.

w sprawie trybu i szczegółowych zasad przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art.17 ust.2 pkt 2, 43 ust.10 i art. 96 ust.2 ustawy z dnia 12 marca 2004r.o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.), Rada Gminy i Miasta w Bogatyni uchwala, co następuje:

§ 1

Pomoc pieniężna może był przyznana w formie zasiłku celowego jednorazowego na ekonomiczne usamodzielnienie.

§ 2

Osoba/rodzina ubiegająca się o zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie zobowiązana jest do przedłożenia oświadczenia stwierdzającego, że nikt z członków rodziny nie skorzystał z pomocy na podjęcie działalności gospodarczej udzielonej przez Powiatowy Urząd Pracy.

§ 3

1. Zasiłek celowy przyznaje się na :

1) podjęcie działalności gospodarczej,

2) pokrycie kosztów przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania, jeżeli jednostka szkoląca zobowiąże się do przygotowania zawodowego świadczeniobiorcy w określonym czasie nie dłuższym niż 6 m-cy, a przygotowanie to rokuje poprawę sytuacji materialnej,

3) pokrycie kaucji na użyczenie przedmiotów i urządzeń ułatwiających niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku i podjęcie pracy zarobkowej,

4) udzielenie pomocy w spłacie całości lub części odsetek od zaciągniętych w bankach kredytów na podjęcie działalności gospodarczej,

5) pokrycie 3 miesięcznego czynszu za wynajem pomieszczeń przeznaczonych pod działalnośł gospodarczą,

6) udzielenie pomocy na opłaty związane z rejestracją działalności gospodarczej.

2. Zasiłek celowy może był przyznany, jeżeli okoliczności sprawy i przedłożone przez ubiegającego się propozycje działalności rokują, że pomoc będzie wykorzystana zgodnie z celem.

§ 4

1. Przyznanie zasiłku celowego i jego wysokośł zależne są od warunków materialnych zainteresowanego oraz rodzaju proponowanego przez niego przedsięwzięcia.

2. Zasiłek celowy na podjęcie działalności gospodarczej nie może przekroczył wysokości 5 -krotnej kwoty określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, natomiast wysokośł zasiłku celowego na cele wym. w § 3 pkt 2-6 nie może był wyższa niż 2 - krotna wysokośł kwoty określonej w art. 8 ust. 1 przedmiotowej ustawy.

§ 5

1. Zasiłek celowy może był bezzwrotny lub zwrotny w części lub całości.

2. Uprawnione do zasiłku celowego bezzwrotnego są osoby lub rodziny, których dochód na osobę nie przekracza kwot określonych w art. 8 ust. 1 przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek określonych w art. 7 pkt 2-12 ustawy o pomocy społecznej.

3. W decyzji o przyznaniu zasiłku celowego zwrotnego określa się czy zasiłek podlega zwrotowi w całości, czy w części oraz termin i sposób jego spłaty biorąc pod uwagę sytuację materialną i rodzinną osoby ubiegającej się o zasiłek.

§ 6

1. Udzielone przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Bogatyni zasiłki celowe na ekonomiczne usamodzielnienie podlegają zwrotowi:

1) w wys. 100% poniesionych wydatków, jeżeli dochód przekracza 200% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,

2) w wys. od 50% do 100% poniesionych wydatków, jeżeli dochód przekracza 150% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,

3) w wys. od 10% do 50% poniesionych wydatków, jeżeli dochód przekracza 100% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.

§ 7

Wysokośł zasiłku celowego na pokrycie kosztów przyuczania do zawodu lub przekwalifikowania ustala się w wysokości kosztów szkolenia po złożeniu przez świadczeniobiorcę zobowiązania do jej odbycia.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia.

§ 9

Traci moc Uchwała Nr XLVII/439/97 Rady Gminy i Miasta z dnia 05 sierpnia 1997r. w sprawie określenia trybu i szczegółowych zasad przyznawania jednorazowego zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie osoby lub rodziny oraz szczegółowych zasad zwrotu przez świadczeniobiorcę całości lub części wydatków poniesionych z tytułu przyznania zasiłku.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2005r.