Uchwała Nr XXXIV/302/06

Rady  Gminy i Miasta w Bogatyni

z dnia 11 kwietnia 2006 roku  

 

         w sprawie „Programu  pomocowego dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy”

 

        Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. z 2001r. Dz. U. Nr 142, poz.1591 z późń. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz.84 z późń. zm.),

Rada Gminy i Miasta w Bogatyni  uchwala, co następuje:

 

 

I

Postanowienia ogólne

 

§ 1

W celu stworzenia warunków sprzyjających powstawaniu nowych miejsc pracy oraz przyśpieszeniu rozwoju gospodarczego Miasta i Gminy Bogatynia, dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje i tworzących nowe miejsca pracy na obszarze Miasta i Gminy Bogatynia wprowadza się zwolnienia  z podatku od nieruchomości, zwanym dalej podatkiem.

 

 § 2

1. Użyte w niniejszej uchwale określenia oznaczają:

1)      przedsiębiorca - osoba fizyczną, osoba prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, wykonująca we własnym imieniu działalnośł gospodarczą,

2)      obiekt budowlany - budynek lub budowlę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane,

3)      rozpoczęcie działalności gospodarczej - zarejestrowanie przedsiębiorcy mającego siedzibę na obszarze Miasta i Gminy Bogatynia w ewidencji działalności gospodarczej lub właściwym rejestrze,

4)      utworzenie nowych miejsc pracy - wzrost netto liczby pracowników w odniesieniu do średniego zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających fakt nabycia uprawnień do zwolnienia, w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy.

5)      nowa inwestycja - nową inwestycję w rozumieniu przepisów § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców w zakresie niektórych ulg podatkowych (Dz. U. Nr 95, poz. 954),

6)      koszty kwalifikowane - koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą, w rozumieniu § 4 ust.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców w zakresie niektórych ulg podatkowych (Dz. U. Nr 95, poz. 954).

 

 § 3

 1.      Przepisów uchwały nie stosuje się do przedsiębiorców, o których  mowa w art.1 rozporządzenia Komisji  WE Nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art.87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dziennik Urzędowy Wspólnot Europejskich L 10 z 13.01.2001)  

2.      Przepisów uchwały nie stosuje się również do przedsiębiorców, którzy:

1)      w ciągu 3 ostatnich lat uzyskali pomoc de minimis, która łącznie z planowana pomocą przekracza równowartośł 100 tysięcy EURO brutto.

2)      posiadają zaległości wobec budżetu  Miasta i Gminy Bogatynia.

 

§ 4

1.   Zwolnienia od podatku od nieruchomości, o których mowa  w niniejszej uchwale  stanowi pomoc de minimis, której udzielenie następuje zgodnie z warunkami określonymi  w rozporządzeniu Komisji WE Nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art.87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dziennik Urzędowy Wspólnot Europejskich L 10 z 13.01.2001).

2.   Zwolnienie z podatku od nieruchomości, o którym mowa  w § 1 podlega sumowaniu z inną pomocą de minimis otrzymaną w różnej formie i z różnych źródeł  udzieloną w ciągu ostatnich trzech lat przed dniem nabycia prawa do określonych w uchwale zwolnień  w podatku od nieruchomości.

 

II

Zasady i warunki przyznawania zwolnienia

§ 5

1.      Na zasadach określonych w niniejszej uchwale zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, obiekty budowlane lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez  przedsiębiorcę, który:

1)      zrealizował na obszarze Miasta i Gminy Bogatynia nową inwestycje, jeżeli w jej wyniku powstały nowe miejsca pracy,

2)      prowadząc działalnośł gospodarczą na terenie Miasta i Gminy Bogatynia zrealizował inwestycję związaną z prowadzaną działalnością i utworzył nowe miejsca pracy.

2.      Przez nową inwestycję rozumie się również rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarze Miasta i Gminy Bogatynia.

3.      Działalności gospodarczą uważa się za rozpoczętą jeśli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

-        podmiot gospodarczy został wpisany do ewidencji prowadzonej przez gminę  lub we właściwym rejestrze prowadzonym na podstawie odrębnych przepisów,

-        w ramach działalności dokonano pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

§ 6

1.      Zwolnienia z podatku przysługują pod warunkiem, że wysokośł faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych, o których mowa w § 2 ust.1 pkt 6, związanych z nową inwestycją wyniosła co najmniej:

1)    w przypadku mikroprzedsiębiorców równowartośł 3.5 tys. EURO,

2)    w przypadku małych przedsiębiorców równowartośł 40 tys. EURO,

3)    w przypadku średnich przedsiębiorców równowartośł 300 tys. EURO,

4)    w przypadku pozostałych przedsiębiorców równowartośł 1 mln. EURO.

2.      Zaliczenie przedsiębiorcy do jednej z kategorii przedsiębiorców wymienionych w ust.1 następuje na podstawie przepisów odrębnych.

3.      Warunkiem udzielenia pomocy jest wykazanie przez przedsiębiorcę faktu pokrycia co najmniej 25% kosztów inwestycji ze środków własnych przedsiębiorcy.

4.      Wysokośł wydatków inwestycyjnych ustala się według średniego kursu EURO, ogłoszonego przez Prezesa NBP, obowiązującego w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego dzień złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o zwolnienie z podatku. 

 

§ 7

Przy ustalaniu poziomu i wzrostu zatrudnienia oraz ilości utworzonych miejsc, uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych na pełnym etacie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających fakt nabycia uprawnień do zwolnienia, przy czym ilośł osób zatrudniona w niepełnym wymiarze i praca sezonowa stanowią części ułamkowe podlegające sumowaniu do pełnych etatów.  

 

§ 8

1.      Wysokośł zwolnienia od podatku   z tytułu, o którym mowa w § 5 ustala się  według następującego wzoru:       P   •  S   •  X  =  wysokośł zwolnienia w podatku

gdzie:                                                                                            

P   oznacza  powierzchnię budynków lub ich części, gruntów lub wartośł      budowli, stanowiącą podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości,

S  oznacza stawkę podatku od nieruchomości od powierzchni budynków lub ich części, gruntów lub wartości budowli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą   w danym roku podatkowym.

X  stosunek przyrostu netto miejsc pracy w stosunku do ilości zatrudnionych w ciągu ostatnich  12 miesięcy poprzedzających fakt nabycia uprawnień do zwolnienia, w przeliczeniu  na osoby zatrudnione w pełnym  wymiarze czasu pracy na zasadach określonych w § 7  i pomnożony przez 100% - zwany dalej współczynnikiem zatrudnienia,

2.      W przypadku nowej inwestycji związanej z rozpoczęciem działalności gospodarczej nieruchomości zajęte na prowadzenie działalności zwalnia się w całości.

3.      Zwolnienie z podatku następuje pod warunkiem utrzymania, przez okres zwolnienia z podatku, zatrudnienia na poziomie będącym podstawą przyznania zwolnienia w przypadku zwolnienia, o którym mowa w § 8 ust.1 lub na poziomie istniejącym w momencie przyznania zwolnienia, o którym mowa w § 8 ust. 2.

4.      W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną (samozatrudnienie) zwolnienie następuje pod warunkiem utrzymania działalności przez okres zwolnienia z podatku.

5.      Warunkiem uzyskania zwolnienia jest wykazanie przez przedsiębiorcę, że w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku przedsiębiorca nie zmniejszył zatrudnienia.

6.      Zwolnienie następuje na okres 3 lat kalendarzowych.  

 

§ 9

1.      Maksymalna łączna wysokośł udzielonego przedsiębiorcy zwolnienia od podatku nie może przekroczył wysokości podatku należnego za nieruchomośł lub jej częśł, związaną  z prowadzeniem działalności gospodarczej za dany rok podatkowy.

2.      Suma udzielonych przedsiębiorcom zwolnień w podatku od nieruchomości nie może przekroczył wysokości 3% zaplanowanych wpływów do budżetu Gminy z tytułu podatku od nieruchomości.

3.      Maksymalna intensywnośł pomocy liczona jako stosunek wysokości udzielonej pomocy do wysokości kosztów kwalifikowanych, o których mowa w § 6 nie może przekroczył 50%.

4.      Maksymalną intensywnośł pomocy udzielanej mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy podwyższa się o 15 punktów procentowych. 

 

III

Procedura przyznawania i nadzoru nad udzieloną pomocą

§ 10

1.      Zwolnienia od podatku stosuje na pisemny wniosek podatnika.

2.      Do wniosku o zwolnienie z podatku należy dołączył:

-        deklarację podatkową dotycząca nieruchomości objętych zwolnieniem,

-        dokument rejestrowy, REGON oraz NIP,

-        dokumenty i dowody płatności potwierdzające wysokośł poniesionych wydatków,  o których mowa w § 2 ust.1 pkt 6 oraz § 6 ust.1, 

-        dokumentację dotyczącą zatrudnienia niezbędną do ustalenia współczynnika zatrudnienia, o którym mowa w § 8, ,

-        deklarację o utrzymaniu nowo utworzonych miejsc pracy lub rozpoczętej działalności gospodarczej przez okres objęty zwolnieniem od podatku,

-        zaświadczenia z urzędu skarbowego oraz ZUS o braku zaległości,

-        informację o pomocy de minimis otrzymanej w ciągu 3 kolejnych lat poprzedzających dzień wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy, w tym zaświadczenia o pomocy de minimis,

-        informację o strukturze finansowania inwestycji z uwzględnieniem wymogu określonego  w § 6 ust.3  

 

§ 11

1.      Prawo do zwolnienia z podatku powstaje z chwilą wydania decyzji przez organ podatkowy po spełnieniu przez podatnika warunków zwolnienia, określonych w niniejszej uchwale.

2.      Zwolnienie od podatku następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca nabył prawo do zwolnienia z podatku, a ustaje z upływem okresu zwolnienia lub z ostatnim dniem miesiąca, w którym przedsiębiorca nie spełnił warunków zwolnienia od podatku.

3.      Pomoc przysługuje w terminie określonym w decyzji organu podatkowego - na okres określony w § 8 ust.5.

4.      Pomoc, o której mowa w ust.2 nie może przekroczył maksymalnej intensywności pomocy, o której mowa w § 9 ust.3.

5.      Szczegółowe warunki realizacji otrzymanej pomocy określa umowa zawarta z przedsiębiorcą.   

 

§ 12

1.      Każdą zmianę stanu zatrudnienia powodującą utratę prawa do zwolnienia lub jego części, przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosił w terminie 14 dni od jej zaistnienia organowi podatkowemu, który wydał decyzję.

2.      Przedsiębiorca zobowiązany jest w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku podatkowego w czasie korzystania ze zwolnienia, do składania organowi podatkowemu pisemnej informacji  o stanie zatrudnienia na koniec poprzedniego roku kalendarzowego, potwierdzonego  w szczególności uwierzytelnionymi kopiami deklaracji ZUS składanymi w poprzednim roku podatkowym.

 

§ 13

1.      Prawo do zwolnienia, za cały okres jego przysługiwania, traci przedsiębiorca, który :

1)     przedstawił organowi podatkowemu nieprawdziwe dane, o których mowa w § 10   ust. 2,

2)     nie przekazał organowi podatkowemu informacji, o których mowa w § 12 ust.1 i 2,

2.      W przypadku zmniejszenia zatrudnienia lub niespełnienia innych warunków przyznania pomocy w okresie zwolnienia wysokośł zwolnienia ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do pozostałego okresu zwolnienia.

3.      Utrata prawa do zwolnienia lub zmniejszenie wysokości kwoty zwolnienia następuje  od pierwszego dnia miesiąca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do zwolnienia.

 

§ 14

1.      W przypadku utraty prawa do zwolnienia od podatku, organ podatkowy wyda stosowną decyzję.

2.      Przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu kwoty otrzymanej pomocy wraz z odsetkami, ustalonymi w wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

 

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia

 

§ 16

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2006 roku.

 

 

Przewodniczący

Rady Gminy i Miasta w Bogatyni

Henryk Boruta