UCHWAŁA NR XXVI/247/11
RADY GMINY I MIASTA BOGATYNIA
z dnia 10 listopada 2011 roku


w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego wsi Porajów


Na podstawie art. 18, ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 1 ustawy  z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) Rada Gminy i Miasta Bogatynia uchwala, co następuje:


§1

Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Porajów.

§2

Granice obszaru objętego planem, przedstawiono na załączniku graficznym do niniejszej uchwały.

§3

Traci moc uchwała Nr  XIII/94/07 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 28 czerwca 2007 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru wsi Porajów.

§4

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia.

§5

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Patryk Stefaniak

Przewodniczący
Rady Gminy i Miasta
 

 

Analiza zasadności
przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Porajów (gmina Bogatynia)


Obszar analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Porajów.
Obszar objęty uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmuje tereny obrębu wsi Porajów.
Granica obszaru opracowania planu określona została na załączniku graficznym do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego.

Podstawą prawną analizy jest art. 14 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z zapisem którego, niezbędne jest wykonanie analizy dotyczącej zasadności przystąpienia do sporządzenia planu (przed podjęciem uchwały o przystąpieniu do jego sporządzenia).

Informacje o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Na obszarze wsi Porajów obowiązują następujące plany:
-miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia - uchwała nr XLVIII/347/2002 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 5 sierpnia 2002r. (DZ.U. NR 218 z 16.10.2002r., poz. 3000);
-miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Sieniawka, Porajów i Kopaczów – Uchwała nr LXXXIII/508/10 z dnia 9 listopada 2010r.
Dodatkowo obowiązują liczne zmiany planu z 2002r.

Ocena aktualności obowiązujących planów i przewidywane rozwiązania nowego planu.
Podstawą oceny aktualności obowiązujących na obszarze wsi Porajów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp ) są wnioski zainteresowanych osób dotyczące rozszerzenia zasięgu terenów przeznaczonych pod zabudowę  mieszkaniową jednorodzinną i usługową, zarówno  w obszarze zainwestowanym wsi, jak i w obszarze najbliższego sąsiedztwa z terenami zainwestowanymi.
Poza analizą wniosków, rozpatrzono stopień realizacji wymaganej ustawą  o planowaniu i zagospodarowaniu problematyki planu, jak i aktualność ogólnych zapisów wynikających z uwarunkowań obszaru planu i jego otoczenia.
Uwzględniono również wnioski Urzędu Miasta i Gminy, w tym dotyczące aktualizacji programów rozwoju infrastruktury technicznej oraz realizacji dotychczasowych planów.

W wyniku analizy, stwierdzono:
- brak możliwości realizacji zgłoszonych wniosków w zakresie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz innych form działalności, związanych z przebudową istniejącego zainwestowania i rozwojem przestrzennym;
- funkcjonowanie zapisów niedostosowanych, zarówno do nowych funkcjonalnych i przestrzennych potrzeb modernizacji obszaru (rewitalizacji), jak i zmienionej w ostatnim okresie sytuacji prawnej związanej z gospodarką przestrzenną.

Wobec braku możliwości zrealizowania wielu wniosków inwestycyjnych, jak i dynamicznie zmieniających się potrzeb rozwojowych wsi (jako terenu zabudowy mieszkaniowej i działalności gospodarczej) oraz okoliczności prawnych   i organizacyjnych dotyczących uwarunkowań jej rozwoju przestrzennego, zachodzi potrzeba aktualizacji obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego poprzez opracowanie nowego planu miejscowego dla całego obrębu wsi Porajów.

W nowym, zaktualizowanym planie, ze względu na brak możliwości realizacji zgłoszonych wniosków, niezbędne jest poszerzenie zasięgu terenów przeznaczonych do zabudowy oraz zmodyfikowanie przeznaczenia terenów dotychczas ujętych w planach miejscowych.

Ponadto celem opracowania nowego planu będzie uzupełnienie zapisów o nowe zasady i warunki zagospodarowania i zabudowy, zgodnie z potrzebami, jak i wymaganiami przepisów odrębnych. Zapisy te powinny obejmować zasady przekształcenia istniejącego zainwestowania.
Dodatkowo sformułowane nowe zapisy powinny uwzględniać ograniczenia  w zagospodarowaniu obszaru wynikające z gminnej ewidencji zabytków, programów inwestycyjnych oraz podjętej realizacji niektórych inwestycji.


Stopień zgodności przewidywanych rozwiązań planu z ustaleniami studium.
Przewidywane rozwiązania planu, uwzględniające określone w analizie dopuszczalne sposoby wykorzystania układu zabudowy wsi, są generalnie zgodne z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta gminy Bogatynia, zatwierdzonym uchwałą Nr LXIV/381/2010 Rady Miasta i Gminy w Bogatyni z dnia 15 lutego 2010r.

Gmina jest w trakcie opracowania aktualizacji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z uchwałą Nr V/32/11 Rady Gminy  i Miasta Bogatynia z dnia 13.01.2011r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta  i gminy Bogatynia.
Zaktualizowane studium uwzględniać będzie nowe wnioski inwestycyjne oraz okoliczności i ograniczenia, wynikające ze zmiany uwarunkowań dotyczących obszaru planu, jak i nowe projekty inwestycyjne.
W związku z powyższym zakłada się pełną zgodność ustaleń opracowywanego projektu planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Zakres prac planistycznych.
Prace planistyczne związane z przygotowaniem projektu planu będą wykonywane zgodnie z przepisami art. 17 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm).
Czynności planistyczne będą obejmowały, między innymi:
- opracowanie projektu planu i prognozy oddziaływania na środowisko ustaleń projektu planu;
- uzyskanie opinii i uzgodnień o projekcie planu;
- przeprowadzenie postępowania dotyczącego strategicznych ocen oddziaływania na środowisko, zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), w tym opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko w oparciu o uzgodnienia dotyczące zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko;
- wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu i przeprowadzenie dyskusji publicznej.
- analizę uwag złożonych do projektu planu i ich rozpatrzenie przez Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia,
- przedłożenie projektu planu do uchwalenia przez Radę Gminy i Miasta Bogatynia.

Przeprowadzone rozeznanie problemów planistycznych wykazało, że problematyka planu obejmować będzie postanowienia, których zakres określa art. 15 ust. 2 (jako obowiązujący) oraz ust. 3 pkt 8, 9, 10 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu  i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm).

Opracowanie zostanie wykonane w wymaganej ustawowo skali.

Wymagane ustawowo aktualne materiały kartograficzne – mapa zasadnicza i mapa ewidencji gruntów – oraz dane użytkowania i władania terenów zostaną pozyskane  w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu.

 

 

 

 
Uzasadnienie.

Obszar objęty uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Porajów obejmuje tereny całego obrębu.
Granica obszaru opracowania planu określona została na załączniku graficznym.

Potrzeba opracowania planu wynika ze zgłoszonych wniosków zainteresowanych osób, inwestorów oraz oceny aktualności obowiązujących planów z punktu widzenia aktualnych potrzeb inwestycyjnych.
Niezbędne też jest dostosowanie zapisów do wymogów prawnych.
Celem opracowania planu będzie zapewnienie warunków do niezbędnego rozwoju przestrzennego układu zabudowy wsi oraz jego odnowy (rewitalizacji).

Przewidywane rozwiązania planu, uwzględniające określone w analizie dopuszczalne sposoby wykorzystania układu zabudowy wsi, są generalnie zgodne z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta gminy Bogatynia, zatwierdzonym uchwałą Nr LXIV/381/2010 Rady Miasta i Gminy   w Bogatyni z dnia 15 lutego 2010r.
Gmina jednocześnie przystąpiła do aktualizacji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z uchwałą Nr V/32/11 Rady Gminy  i Miasta Bogatynia z dnia 13.01.2011r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta   i gminy Bogatynia.
Zaktualizowane studium uwzględniać będzie nowe wnioski inwestycyjne oraz okoliczności i ograniczenia, wynikające ze zmiany uwarunkowań dotyczących obszaru planu, jak i nowe projekty inwestycyjne.
W związku z powyższym zakłada się pełną zgodność ustaleń opracowywanego projektu planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Po przeprowadzonej analizie złożonych wniosków, dokumentów planistycznych, zgodności proponowanych rozwiązań ze Studium oraz dostępnych na tym etapie postępowania uwarunkowań lokalizacyjnych i środowiskowych należy stwierdzić, że przystąpienie do sporządzenia planu jest zasadne.

Rozeznanie problemów planistycznych wykazało, że przewidywany zakres problematyki planu obejmował będzie delegacje zawarte w art. 15 ust. 2 i częściowo  w ust. 3 (pkt 8, 9, 10) ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu   i zagospodarowaniu przestrzennym.

Do opracowania dołączona zostanie prognoza oddziaływania na środowisko, której problematyka będzie wynikała z uzgodnionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zakresu   i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania   na środowisko. Opracowanie zostanie wykonane w wymaganych ustawowo skalach.
Wymagane ustawowo aktualne materiały kartograficzne – mapa zasadnicza i mapa ewidencji gruntów – oraz dane użytkowania i władania terenów zostaną pozyskane w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu.