UCHWAŁA NR XXVI/249/11
RADY GMINY I MIASTA BOGATYNIA
z dnia 10 listopada 2011 roku


w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia.


Na podstawie art. 18, ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U.  Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) Rada Gminy i Miasta Bogatynia uchwala, co następuje:


§1

Przystępuje się do sporządzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia zatwierdzonego uchwałą Nr XLVIII/347/2002 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 05 sierpnia 2002r. (Dz. U. Nr 218 z 16.10.2002, poz. 3000)

§2

Granice obszarów objętych zmianami w planie przedstawiono na załącznikach graficznych Nr 1 do Nr 8 do niniejszej uchwały.

§3

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia.

§4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Patryk Stefaniak

Przewodniczący
Rady Gminy i Miasta


Analiza zasadności przystąpienia do sporządzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia.

Analiza dotyczy wyodrębnionych terenów w obszarze miasta i gminy Bogatynia

Obszar analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Analizą objęte są tereny, dla których zostały złożone wnioski do aktualizacji planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego na terenie miasta i gminy, położone w następujących miejscowościach / obrębach:
• miast Bogatynia (dla 4 terenów);
• wieś Sieniawka (dla 2 terenów);
• wieś Kopaczów;
• wieś Posada.

Obszary objęte wnioskami i proponowane do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określono na załącznikach graficznych do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmiany planu.

Podstawą prawną analizy jest art. 14 ust 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z zapisem którego, niezbędne jest wykonanie analizy dotyczącej zasadności przystąpienia do sporządzenia zmiany planu (przed podjęciem uchwały o przystąpieniu do jego sporządzenia).

Informacje o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Wnioski dotyczą terenów objętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia, uchwalonego uchwałą nr XLVIII/347/2002 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 5 sierpnia 2002r. (DZ.U. NR 218  z 16.10.2002r., poz. 3000).
Prace planistyczne nad planem, prowadzone były w trybie procedury określonej
w ustawie z dnia 07 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
Dokument planu zawiera:
- uchwałę w sprawie uchwalenia planu (zawierające tekstowe ustalenia planu),
- załączniki graficzne do uchwały – rysunki planu od nr 1 do nr 16 (w skali 1:10000, 1:5000 i 1:2000).

Analiza ustaleń planistycznych obowiązującego planu.
Podstawą ustaleń zapisów dotychczasowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia, w zakresie zasad i warunków zagospodarowania terenów i kształtowania zabudowy, były wnioski właścicieli terenów, inwestorów oraz władz gminy.
Uwzględniono też zamierzenia i programy związane z realizacją ponadlokalnych inwestycji celu publicznego.
Ustalenia formułowane były również z uwzględnieniem:
- postanowień art. 1 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym,
- postanowień przepisów odrębnych (przepisów ustawowych),
- ustaleń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (suikzp) Miasta i Gminy Bogatynia, uchwalonego uchwałą Nr XXXVII / 325 / 06 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 08 sierpnia 2006r.
- ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego  i innych dokumentów dot. planowania strategicznego,
- projektów budowlanych i innych opracowań studialno – projektowych wykonywanych dla obszaru gminy.
W analizie zapisów obecnego planu stwierdzono:
Dla wielu obszarów ustalono warunki i zasady zagospodarowania terenu w formie postanowień ramowych / „ofertowych”. Wynikało to z braku wniosków do planu dla nowych terenów, których lokalizację wskazywało Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Dla części obszaru opracowano plan w skali 1:5000 i 1:1000
Analiza wykazała, że ze względów formalno – prawnych obecny plan wymaga aktualizacji.

Wnioski o zmianę planu i ocena aktualności obowiązującego planu.
Złożone wnioski o dokonanie aktualizacji obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania dotyczą wyodrębnionych terenów w obszarze miasta Bogatynia (w zakresie lokalizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i dróg) oraz wsi Sieniawka (w zakresie obsługi komunikacji), Kopaczów i Posada (w zakresie lokalizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej).
Złożone wnioski zostały szczegółowo przeanalizowane pod kątem wymagań, dotyczących:
- uwarunkowań środowiskowych,
- zasad obowiązujących w planowaniu przestrzennym i zasad ładu przestrzennego,
- zgodności ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i jego przeprowadzanej aktualizacji.

Poza analizą wniosków, rozpatrzono stopień realizacji wymaganej ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu problematyki planu i jego zapisów (w zakresie zgodności z art. 15 ust. 2 i ust. 3), jak i aktualność zapisów wynikających, z:
• aktualnych przepisów odrębnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego (w szczególności: ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku  i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz  o ocenach oddziaływania na środowisko, ustawy Prawo budowlane);
• zmiany uwarunkowań wynikających ze stanu środowiska przyrodniczego i uaktualnionych danych dotyczących wartości zabytkowych;
• realizacji dotychczasowego planu.

W wyniku analizy, stwierdzono:
- brak możliwości realizacji zgłoszonych wniosków, zarówno ze względu na postanowienia obowiązującego planu;
- funkcjonowanie w planie zapisów niedostosowanych do wymogów prawa.

W wyniku analizy stwierdzono potrzebę zmiany planu w 8 obszarach i dostosowania jego ustaleń do aktualnych wniosków i potrzeb.

Przewidywane rozwiązania planu.
Wobec braku możliwości zrealizowania wniosków inwestycyjnych, jak i okoliczności prawnych i organizacyjnych dotyczących uwarunkowań rozwoju przestrzennego, zachodzi potrzeba aktualizacji obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w wyodrębnionych terenach na obszarze miasta i gminy Bogatynia.

W obszarach objętych aktualizacją planu miejscowego, przewiduje się następujące przeznaczenia terenów:
• w obszarze miasta Bogatynia (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, tereny dróg)
• w obszarze wsi Sieniawka (tereny obsługi komunikacji i tereny usług);
• w obszarze wsi Kopaczów (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, tereny dróg);
• w obszarze wsi Posada (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej).

Ustalenia zmiany planu powinny zawierać zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu, zgodnie z aktualnymi wymaganiami przepisów odrębnych.

Stopień zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Przewidywane rozwiązania zmian planu, uwzględniające określone we wnioskach poszczególnych właścicieli terenów postulowane sposoby wykorzystania terenów,w większości terenów nie są sprzeczne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Bogatynia (uchwałą nr LXIV/381/2010 Rady Miasta i Gminy w Bogatyni z dnia 15 lutego 2010r. w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań miasta i gminy Bogatynia).
Brak zgodności dotyczy terenów:
-zabudowy mieszkaniowej w Bogatyni (Markocice) i w Kopaczowie (na części terenu);
-usług i obsługi komunikacji na części terenu w Sieniawce.
W związku z podjętą aktualizacją studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (zgodnie z uchwałą Nr V/32/11 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 13.01.2011r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta  i gminy Bogatynia), zakłada się uzyskania pełnej zgodności postanowień studium  z przewidywanymi zmianami planu.

Zakres prac planistycznych.
Obszary zmiany planu określono w załącznikach graficznych do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania.
Granice opracowania zmian dla poszczególnych obszarów wyznaczono na podstawie analizy wniosków oraz uwarunkowań dotyczących terenów, których dotyczą wnioski, jak i analizy potrzeb gminy.
Granice poszczególnych obszarów wyznaczono z dodatkowymi terenami celem właściwego rozwiązania problemów związanych z wprowadzeniem nowych rozstrzygnięć planistycznych / urbanistycznych dla wnioskowanych do zmiany planu terenów.

Prace planistyczne związane z przygotowaniem projektu zmiany planu będą wykonywane zgodnie z przepisami art. 17 ustawy z dnia 27 marca 2003r.o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm).
Czynności planistyczne będą obejmowały, między innymi:
- opracowanie projektu planu i prognozy oddziaływania na środowisko ustaleń projektu zmiany planu;
- uzyskanie opinii i uzgodnień o projekcie zmiany planu;
- przeprowadzenie postępowania dotyczącego przeprowadzenia strategicznych ocen oddziaływania na środowisko, zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), w tym opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko w oparciu o uzgodnienia dotyczące zakresu  i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko;
- wyłożenie projektu zmiany planu do publicznego wglądu i przeprowadzenie dyskusji publicznej.
- rozpatrzenie uwag złożonych do projektu zmiany planu;
- przedłożenie projektu zmiany planu do uchwalenia przez Radę Gminy i Miasta Bogatynia.

Przeprowadzone rozeznanie problemów planistycznych wynika, że problematyka planu obejmować będzie postanowienia, których zakres określa art. 15 ust. 2 (jako obowiązujący) oraz ust. 3 pkt 8, 9, 10 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu  i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm).

Ocena zasadności przystąpienia do sporządzenia planu.

Po przeprowadzonej analizie złożonych wniosków, dokumentów planistycznych i zgodności proponowanych zmian ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, należy stwierdzić, że przystąpienie  do sporządzenia zmian planu jest możliwe i zasadne.

Materiały geodezyjne niezbędne do opracowania projektów planu / zmian planu.
Opracowanie zostanie wykonane w wymaganej ustawowo skali.
Mapy zasadnicze (sytuacyjno – wysokościowe) i mapa ewidencji gruntów – oraz dane dotyczące użytkowania i władania terenów zostaną pozyskane w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu.

Uzasadnienie.

Wyodrębnione obszary objęte uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia obejmują tereny położone na terenie miasta Bogatynia oraz w obrębie wsi Sieniawka, Kopaczów i Posada.
Granice wyodrębnianych obszarów opracowania zmiany planu określone zostały na załącznikach graficznych do uchwały.

Potrzeba opracowania zmiany planu wynika ze zgłoszonych wniosków zainteresowanych osób, dotyczących rozszerzenia zasięgu terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i korektę dróg oraz terenów obsługi komunikacyjnej.
Niezbędne też jest dostosowanie zapisów do aktualnych wymogów prawnych.
Celem opracowania zmiany planu będzie zapewnienie warunków do niezbędnego rozwoju przestrzennego w wybranych rejonach miasta, jak i w poszczególnych wsiach.

Przewidywane rozwiązania zmiany planu, uwzględniające określone w analizie dopuszczalne sposoby przeznaczenia terenów, w większości terenów nie są sprzeczne z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta gminy Bogatynia, zatwierdzonym uchwałą nr LXIV/381/2010 Rady Miasta i Gminy w Bogatyni z dnia 15 lutego 2010r.
W związku z podjętą aktualizacją studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (zgodnie z uchwałą Nr V/32/11 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 13.01.2011r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta  i gminy Bogatynia), zakłada się uzyskanie pełnej zgodności postanowień studium  z przewidywanymi zmianami planu.

Po przeprowadzonej analizie złożonego wniosku, dokumentów planistycznych, zgodności proponowanych rozwiązań ze Studium oraz dostępnych na tym etapie postępowania uwarunkowań lokalizacyjnych i środowiskowych, należy stwierdzić,            że przystąpienie do sporządzenia zmian planu jest zasadne.

Rozeznanie problemów planistycznych wykazało, że przewidywany zakres problematyki zmiany planu obejmował będzie delegacje zawarte w art. 15 ust. 2 i częściowo w ust. 3 (pkt 8, 9, 10) ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu                      i zagospodarowaniu przestrzennym.

Do opracowania dołączona zostanie prognoza oddziaływania na środowisko, której problematyka będzie wynikała z uzgodnionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uzgodnionego zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko.

Opracowanie zostanie wykonane w wymaganych ustawowo skalach.

Wymagane ustawowo aktualne materiały kartograficzne – mapa zasadnicza i mapa ewidencji gruntów – oraz dane użytkowania i władania terenów zostaną pozyskane w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu.