UCHWAŁA NR LXXXV/1136/14
RADY MIEJSKIEJ W BOGATYNI
z dnia 6 czerwca 2014 roku

w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej Gminy i Miasta Bogatynia.

Na podstawie, art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) oraz art. 234 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r.  poz. 885 ze zm.) Rada Miejska w Bogatyni uchwala, co następuje:

§ 1

1.W celu opracowania projektu budżetu Gminy, Burmistrz w terminie do 30 sierpnia  wydaje zarządzenie w sprawie opracowania materiałów planistycznych na kolejny rok budże¬towy przez podległe gminie jednostki organizacyjne, uwzględniając w nim między innymi:

a.ustalenia przyjęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy,

b.prognozowaną stopę inflacji,

c.prognozowany wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sferze budżetowej,

d.planowany wzrost zatrudnienia,

e.planowane zmiany organizacyjne oraz koszty utrzymania obiektów i urządzeń.

2.Kierownicy jednostek organizacyjnych składają swoje mate¬riały planistyczne na formularzach wg wzorów ustalonych przez Burmistrza w zarządzeniu o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 30 września.

3.Wraz ze składanymi materiałami planistycznymi kierownicy jednostek organizacyjnych przedstawiają objaśnienia do planowanych dochodów i wydatków.

4.Wnioski o dotacje z budżetu dotyczące zadań w zakresie:

a.ochrony zabytków,

b.pożytku publicznego i wolontariatu,składa się w trybie i terminach określonych w odrębnych przepisach.

§ 2

1.Projekt uchwały budżetowej wraz z załącznikami sporządza się zgodnie z wymogami art. 212 ustawy o finansach publicznych.

2.Załącznik do projektu uchwały budżetowej o dochodach sporządza w układzie działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej, w podziale na dochody bieżące i majątkowe według ich źródeł z uwzględnieniem dotacji i środków na realizację zadań finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE i innych źródeł zagranicznych.
 
3.Załącznik do projektu uchwały budżetowej o wydatkach sporządza się  w układzie działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej, w  podziale na wydatki bieżące i majątkowe, w szczegółowości określonej przepisami art. 236 ust. 1 do 4 ustawy o finansach publicznych z uwzględnieniem art. 216.

4.Wszystkie pozostałe załączniki do projektu uchwały budżetowej sporządza się w szczegółowości określonej przepisami art. 214, 215, 217, 237 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, jeśli inne przepisy nie stanowią inaczej.

§ 3

Skarbnik Gminy na podstawie zebranych materiałów informacyjnych i planistycznych, o których mowa w § 1 oraz przedstawionych przez właściwe organy informacjach o wysokości planowanych kwot subwencji, dotacji oraz udziałów w podatkach opracowuje zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków do projektu budżetu.

§ 4

1.Burmistrz, na podstawie materiałów przygotowanych przez Skarbnika opracowuje w terminie do dnia 15 listopada każdego roku projekt budżetu na rok następny.

2.Do projektu budżetu sporządza się uzasadnienie zawierające w szczególności:

a.w zakresie dochodów - omówienie poszczególnych źródeł dochodów,z wyodrębnieniem dochodów majątkowych,

b.w zakresie wydatków - omówienie poszczególnych rodzajów wydatków,z wyodrębnieniem wydatków majątkowych,

c.w zakresie przychodów i rozchodów - omówienie źródeł przychodów oraz planowanych do spłaty zobowiązań z lat poprzednich.

3.Wraz z projektem budżetu przedkłada się następujące materiały informacyjne:

a.informację o przewidywanym wykonaniu dochodów i wydatków budżetu Gminy za rok poprzedzający rok budżetowy sporządzoną wg stanu na koniec III kwartału,

b.informację o sytuacji finansowej Gminy ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego stanu zadłużenia, a także prognozy zadłużenia w roku budżetowym oraz kolejnych latach.

§ 5

Projekt uchwały budżetowej ogłaszany jest poprzez:

1.wyłożenie do wglądu w Biurze Rady,

2.ogłoszenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy www.bip.bogatynia.pl.

§ 6

1.Przewodniczący Rady nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania projektu budżetu, przesyła projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami oraz mate¬riałami informacyjnymi do zaopiniowania stałym komisjom Rady. Jednocześnie Przewodniczący Rady określa planowany termin sesji na której uchwalany będzie budżet.

2.Komisje Rady w terminie 21 dni od otrzymania projektu,  lecz nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem sesji budżetowej, odbywają posiedzenia, na których formułują pisemne opinie o projekcie budżetu.

3.Komisja proponująca wprowadzenie nowego wydatku lub zwiększenie wydatku przewidzia¬nego w projekcie budżetu zobowiązana jest wskazać źródło jego sfinansowania.

4.Komisja właściwa do spraw budżetu opiniuje projekt budżetu po otrzymaniu opinii od pozostałych komisji Rady. W posiedzeniu komisji właściwej do spraw budżetu uczestniczą przewodniczący komisji stałych lub wyznaczeni przez nich członkowie komisji.

5.Przewodniczący Rady po otrzymaniu opinii komisji przeka¬zuje opinie komisji Burmistrzowi.

§ 7

1.Burmistrz może z własnej inicjatywy oraz na podstawie wniosków zawartych w opiniach komisji zaproponować autopoprawki do przedłożonego Radzie projektu uchwały budżetowej.
 
2.W przypadku nieuwzględnienia przez Burmistrza wniosków zawartych w opiniach komisji, Burmistrz zobowiązany jest przedstawić stanowisko w sprawie nieuwzględnionych wniosków.

§ 8

Podjęcie uchwały w sprawie budżetu winno zostać poprzedzone:

1.odczytaniem projektu uchwały budżetowej przez Burmistrza lub osobę przez niego wyznaczoną,

2.odczytaniem opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej. Burmistrz zobowiązany jest przedstawić Radzie stanowisko wobec zastrzeżeń i uwag zawartych w opinii izby,

3.odczytaniem opinii komisji stałych Rady przez jej przewodniczących lub wyznaczonych człon¬ków komisji,

4.przedstawieniem stanowiska Burmistrza do wniosków zawartych w opiniach komisji stałych, które może być:

- negatywne lub,

- przychylające się do wniosków w całości lub w poszczególnych ich punktach,

5.odczytaniem propozycji wniosków zgłoszonych przed rozpoczęciem sesji przez radnych i nie uwzględnionych w opinii komisji,

6.przedstawieniem ewentualnych autopoprawek do projektu uchwały,

7.dyskusją nad projektem budżetu,

8.głosowaniem wniesionych propozycji autopoprawek Burmistrza,

9.głosowaniem wniosków komisji stałych Rady nie uwzględnionych przez Burmistrza w autopo¬prawce oraz pozostałych zgłoszonych wniosków,

10.głosowaniem uchwały.

§ 9

Traci moc uchwała Rady Gminy i Miasta w Bogatyni Nr LXXIX/460/10 z dnia 27 sierpnia 2010 roku w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej Gminy i Miasta Bogatynia.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
                                                                                  
 Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Andrzej Lipko