Zarządzenie Nr 160/2011
Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia
z dnia 23.11.2011r.

w sprawie: wprowadzenia zmiany w regulaminie pracy Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia

 Na podstawie art. 104 §  Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz.U
z 1998r. Nr 21 poz.94 ze zm.) oraz art. 42 ustawy z dnia 21.11.2008r. o pracownikach samorządowych ( Dz.U z 2008r. Nr 223, poz. 1458) zarządzam co następuje:

§ 1

W załączniku do zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Nr  119/09 z dnia 14.09.2009r. Rozdział  VI „System i Rozkład Czasu Pracy” otrzymuje brzmienie:

 § 15

„1. W Urzędzie obowiązuje  równoważny system czasu pracy.
2. Czas pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym.
3.Dobowy wymiar czasu pracy pracowników może zostać przedłużony do 12 godzin na dobę.
Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy równoważony jest krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach.
4. Praca w godzinach przekraczających normy określone w ust. 1 i 2 stanowi pracę w godzinach
nadliczbowych.
5. Ustala się następujące godziny rozpoczynania i kończenia pracy pracowników na stanowiskach urzędniczych :
1) poniedziałek 730 - 1700 
2) od wtorku do czwartku  730-1530
3) piątek 730- 1400
4) godziny rozpoczęcia  i kończenia pracy na stanowiskach pomocniczych i obsługi                      z wyłączeniem  kierowcy:
a) zatrudnieni w pełnym wymiarze - 1300 -2100
b) zatrudnieni w wymiarze 1 etatu - 1500 - 1900
6. Soboty są dniami wolnymi od pracy; (zapis ten nie dotyczy USC).
7. Ze względu na specyfikę pracy na stanowisku Kierownika USC i Zastępcy Kierownika USC oraz podinspektor ds. USC, w sytuacji pracy w sobotę, dzień wolny od pracy wynikający  z pięciodniowego tygodnia pracy na każdy okres rozliczeniowy ustala Kierownik USC na początku okresu rozliczeniowego i informację o tym  przekazuje do Wydziału Organizacyjno-Prawnego.
8. Czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym.
9. Dla kierowców  stosuje się system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godz. Tygodniowy czas pracy kierowcy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekroczyć 48 godzin w okresie rozliczeniowym jednego miesiąca. Tygodniowy czas pracy kierowcy łącznie z godzinami nadliczbowymi może być przedłużony do 60 godz., jeżeli średni tygodniowy czas pracy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie przekracza 48 godz. w okresie rozliczeniowym jednego miesiąca. Pozostałe zasady dotyczące czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy regulują przepisy ustawy o czasie pracy kierowcy.
10. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych przez kierowcę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy nie może przekroczyć 260 godzin w roku kalendarzowym.
11.W uzasadnionych przypadkach, na umotywowany wniosek pracownika, pracodawca może ustalić inny system i rozkład czasu pracy dla danego pracownika.


§ 16

1. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi, co najmniej 6 godzin, pracownikowi przysługuje
15 minutowa przerwa wliczana do czasu pracy, z możliwością wykorzystania jej poza stanowiskiem pracy.
2. Czas wykorzystania przerwy przy uwzględnieniu potrzeb pracodawcy i pracownika, ustala kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony. Przerwa nie może zakłócać pracy tej komórki organizacyjnej.
3. Pracownikowi przysługuje co najmniej 5 - minutowa przerwa wliczana do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego, jeżeli użytkuje monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
4. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca taka jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii a także jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, w wyjątkowych przypadkach w porze nocnej oraz w niedziele i święta.
5. Praca w godzinach nadliczbowych jest świadczona na pisemne polecenie pracodawcy.
Nie powinna być zlecana w godzinach nadliczbowych praca, która jest możliwa do wykonania w normalnym czasie pracy przy prawidłowej jej organizacji.
6. Czas pracy z uwzględnieniem godzin pracy w godzinach nadliczbowych nie może przekroczyć
przeciętnie 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy Burmistrza  i osób zarządzających w jego imieniu Urzędem.
7. Liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym z zastrzeżeniem § 15 ust.10.
8. Dopuszczalna dobowa liczba godzin pracy wraz z godzinami nadliczbowymi nie może naruszać prawa pracownika do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego, dobowego wypoczynku.
9. Pracownikowi za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych
przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
10.Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godz. 2100 a 700.
11. Za pracę w niedzielę oraz w święto uważa się pracę wykonywaną pomiędzy 600 rano w tym dniu a 600 rano następnego dnia”.

§ 2

Pozostałe postanowienia regulaminu nie ulegają zmianie

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników.